Zrosty pooperacyjne

Miałaś niedawno operację, cesarskie cięcie lub cierpisz na endometriozę? Odczuwasz silne, tępe bóle brzucha, masz uczucie ciągnięcia? To mogą być zrosty. Badania wykazały, że zrosty pooperacyjne powstają u ponad 90 procent pacjentów, którzy przeszli zabieg chirurgiczny lub ginekologiczny.

Zrosty pooperacyjneZrosty to nieprawidłowe połączenia pomiędzy tkankami i narządami wewnętrznymi. Powstają niemal po każdej operacji chirurgicznej. Przecięcie chirurgiczne tkanek, usunięcie fragmentu lub całego narządu czy podrażnienie otrzewnej przez jej otarcie uruchamia proces gojenia się rany – powstaje skrzep zamykający naczynia krwionośne, odtwarzają się połączenia pomiędzy tkankami, następuje też regeneracja nabłonków i powstanie blizny. Zrosty to właśnie pasma włóknistych zbliznowaceń tkanek, które powstają wewnątrz ciała. Można je znaleźć w całym organizmie pomiędzy niemal wszystkimi narządami i tkankami.

Niekiedy jednak ta uszkodzona tkanka nie formuje samej tylko blizny, ale wchodzi w kontakt z innym obszarem objętym stanem zapalnym i powstaje pasmo tkanki bliznowatej – zrost – pomiędzy dwoma obszarami. W efekcie odczuwamy przewlekłe, nawracające bóle w podbrzuszu czy też w innym miejscu, gdzie doszło do nieprawidłowego zrośnięcia tkanek. Zrosty w przebiegu pooperacyjnym mogą prowadzić do poważnych powikłań w postaci:

 • niedrożności jelit – jest to najpoważniejsze powikłanie, które najczęściej wymaga leczenia operacyjnego (powtórnej operacji), uwolnienia zrostów i przywrócenia drożności przewodu pokarmowego
 • dysfunkcji przewodu pokarmowego związanej ze zwężeniem jelita, co powoduje wzdęcia i dolegliwości bólowe
 • niepłodności – zrosty zlokalizowane w miednicy małej i wewnątrz narządu rodnego (np. po cięciu cesarskim)
 • zespołów bólowych

Nie wszystkie zrosty powodują dolegliwości w obrębie jamy brzusznej. Przykładowo zrosty pokrywające jajniki powodują dolegliwości bólowe, a zaburzenia związane są ze zmianami objętości funkcjonującego jajnika. Objawy związane z powstawaniem zrostów po zabiegach mogą się pojawić nawet 10 lat po operacji. Zrosty powodują niepłodność poprzez zmianę stosunków anatomicznych pomiędzy jajowodami i jajnikami, pokrywając powierzchnie jajników uniemożliwiają prawidłową owulację.

Największym odsetkiem ryzyka powstania zrostów pooperacyjnych charakteryzują się zabiegi wykonywanie na jajnikach i jajowodach, usunięcie torbieli jajników, ciąży pozamacicznej, zrostów okołoprzydatkowych, usunięcie mięśniaków oraz operacji wykonywanych w trakcie toczącego się stanu zapalnego w miednicy mniejszej. Ryzyko istnieje także w różnego rodzaju histerektomiach (usunięcie macicy) oraz przy operacjach sterylizacji jajowodów i cesarskiego cięcia. Ta ostatnia, często traktowana przez kobiety jako zwykły zabieg mający uchronić przed wielogodzinnym bolesnym porodem, jest w rzeczywistości operacją chirurgiczną. Dlatego zakwalifikowanie ciężarnej lub rodzącej do cięcia cesarskiego powinno być poprzedzone przedstawieniem jej wszystkich za i przeciw. Patologiczne zrosty, często powstające po takiej operacji, mogą być później przyczyną dyskomfortu życia codziennego, ale też komplikacji przy kolejnym cesarskim cięciu.

Strony: 1 2

Tagi: , ,

6 Komentarze
Dodaj komentarz »

 1. Witam wszystkie panie,
  mnie w wyniku operacji spotkały niemal wszystkie opisane w artykule dolegliwości. nie wiedziałam nic o zrostach i pewnie bym nadal nie wiedziala i tłumaczyła sobie te bóle, wzdęcia etc czymś innym, dzieki bogu jak gadalam z sasiadka od slowa do slowa wyszlo ze ona ma to samo i ma zrosty, no i zbadalam i tez je mam. jestem w trakcie leczenia, duzo sie dowiedzialam ze strony http://zrosty.pl/zrosty.html Hyalobarrier Gel – żel przeciwko powstawaniu zrostów pooperacyjnych polecam wszystkim paniom, bo jest skuteczny, i tyle…moze nie jest super tani, ale zdecydowanie wart swoich pieniedzy.

 2. Też jestem po cesarskim cięciu i miałam bardzo silne bóle w okolicach cięcia. Kiedy zwróciłam się do ginekologa, okazało się, że to są zrosty i trzeba je usunąć. Z ciekawości poszperałam na internecie na ten temat i tak trafiłam na stronę zrosty.pl Dowiedziałam się z niej jak poważnym problemem są zrosty i jak wiele jest skutków ubocznych. Jeśli mogłabym cofnąć czas to kupiłabym ten produkt, przynajmniej teraz nie denerwowałabym się kolejną operacją.

 3. Weroniki a mozesz opisać swój przypadek? Jak mijało leczenie, jak działa ten żel, czy jest bezpieczny, czy jest drogi… Etc. Jestem w ciąży i chyba będę mieć cesarkę, tzn, mój ginekolog mnie przygotowuje na taką ewentualność, niestety o zrostach póki co nic mi nie mówił, moze nie chciał straszyć na wyrost skoro jeszcze nic pewnego. Ale chciałabym się przygotować i rozważyć zakup tego Hyalobarrier. Z góry dziękuję i pozdrawiam

 4. Ja miałam problemy z żołądkiem odkąd pamiętam…Po szeregu konsultacji, badań okazało się że konieczna jest operacja i tutaj wielkie podziękowania dla mojego chirurga, który uprzedził mnie o zrostach, nie miałam zielonego pojęcia, że takie coś się robi. Mam wrażenie, że niewiele kobiet o tym wie. Biorąc pod uwagę jak popularne jest cesarskie cięcie wiedza o zrostach i sposobach im zapobiegani jak za pomocą ww. żelu to widza bezcenna. Ja swoją córkę, która planuje ciążę już uczuliałam na tym punkcie i wymogłam na niej by zainteresowała się tematem. Polecam więc poczytać http://www.zrosty.pl

 5. Bo o zrostach generalnie malo sie mowi, a powinno sie znacznie wiecej, w szczegolnosci w konterkscie cesarskiego ciecia!! Ten zel wiele kobiet bardzo chwali i chyba wielu z nas oszczedzil on wielu zmartwien, bolu i problemow zdrowotnych. Moim zdaniem jego jakosc jest adekwatna do ceny. Oczywiscie zawsze mozna powiedziec, ze moglby byc tanszy, ale tak to mozna mowic o wszystkim. Ja nie zaluje wydanych pieniedzy na niego.

 6. Witam ,
  chciałam polecić nowy produkt na rynky o nazwie Hyacorp endo gel jest znacznie tańszy a równie skuteczny jak powyżej opisywany produkt .Myśle że warto zastanowić się nad tą ciekawą alternatywą .