Choroby – zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków jest choroba często występującą u dzieci, natomiast rzadko pojawia się u dorosłych. Najczęściej wywoływane jest przez bakterie (paciorkowce), które mogą być przenoszone z człowieka na człowieka w maleńkich kropelkach śliny. Niekiedy zaczerwienienie i niewielki obrzęk migdałków może wystąpić podczas wirusowego zapalenia gardła.

Zapaleniu migdałków towarzyszy silny ból gardła, znacznie utrudnione jest połykanie, pojawia się gorączka i ból głowy. Na łukach podniebiennych gardła widoczne są zaczerwienione i obrzmiałe migdałki podniebienne. Na ich powierzchni często widoczne są małe, żółte punkciki nazywane czopami.

W przebiegu częstych i nawracających zapaleń migdałków mogą wystąpić powikłania. Może dochodzić do zakażenia paciorkowcem, o ile nie są wystarczająco wcześnie i intensywnie leczone antybiotykami pod nadzorem lekarza, mogą wywoływać zwłaszcza u młodszych dzieci ciężkie choroby nerek i serca.

Gdy zaczniesz podejrzewać u siebie zapalenie migdałków, a dolegliwości nie zmniejszają się w ciągu 2 dni, zgłoś się do lekarza. W przypadku zapalenia migdałków wskazane jest pozostanie w łóżku, w ciepłym pomieszczeniu i spożywanie wyłącznie miękkich lub płynnych pokarmów. Należy dużo pić, ale wykluczając soki owocowe, które mogą dodatkowo podrażniać gardło. Zalecanie jest co dwie godziny płukanie gardła możliwie ciepłym naparem z szałwii.

W chwili podejrzenia zapalenia migdałków lekarz powinien pobrać od chorego i jego członków rodziny nieco ropy z czopów na migdałkach podniebiennych w celu ustalenia czynnika chorobotwórczego. Gdy czynnikiem wywołującym są bakterie rozpoczyna się leczenie penicyliną. Jeśli zapalenie zostało wywołane przez wirusy, wówczas stosuje się leki taki jak przy zapaleniu gardła. W przypadku objawów towarzyszących takich jak gorączka czy ból głowy dobrym rozwiązaniem może być podanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych zawierających wyłącznie paracetamol lub kwas acetylosalicylowy. W przypadku częstych infekcji u dzieci podejmowane jest również leczenie operacyjne. Wskazane jest jak najdłuższe zachowanie obronnej funkcji migdałków. Ich operacyjne usunięcie jest uzasadnione w przypadku gdy:

  • zapalenie migdałków nie ustępuje mimo leczenia lub stale nawraca ( u dzieci przyjmuje się 4-5 krotne zakażenie gardła w ciągu roku)
  • migdałki są tak znacznie powiększone, że powodują trwałe utrudnienia w oddychaniu lub powodują głośne chrapanie.

Jeśli nie występują żadne powikłania, migdałki u dzieci mogą być usunięte podczas wizyty ambulatoryjnej.

Tagi: , , , , ,

Jeden Komentarz
Dodaj komentarz »

  1. […] objawy występujące w przebiegu zapalenia gardła to najczęściej ból, utrudnione połykanie i na ogół gorączka. Tylna ściana gardła […]