Niebezpieczny tłuszcz wewnętrzny

88% Europejczyków, nie uświadamia sobie zagrożeń powodowanych przez otyłość brzuszną, które mogą skrócić im życie. W opublikowanym dziś raporcie „Tłuszcz trzewny i debata o wadze” – eksperci podkreślają wagę zwiększenia świadomości w zakresie ryzyka chorób, na które znaczący wpływ naukryty tłuszcz wewnętrznym.

Nadwaga - tłuszczTłuszcz wewnętrzny otacza ważne organy brzuszne, jest niewidoczny, niewyczuwalny, lecz metabolicznie aktywny. Jego nadmiar w naszym organizmie zwiększa ryzyko pojawienia się chorób niebezpiecznych dla życia, takich jak cukrzyca typu, czy choroby serca, które stanowią dwie główne przyczyny śmierci na świecie.

Raport prezentuje wyniki europejskich badań ankietowych przeprowadzonych na ponad 12 000 dorosłych pragnących zrzucić nadmiar kilogramów. Badania wykazują, że 88% badanych nie wie, co to jest tłuszcz wewnętrzny, lecz po zapoznaniu się zagrożeniami jakie wynikają z jego nadmiaru, 61% osób uzyskało większą motywację do utraty wagi. Badanie zostało wykonane na zlecenie firmy GlaxoSmithKline Consumer Healthcare, producenta alli, leku wspomagającego odchudzanie.

Najlepszym klinicznym wskaźnikiem nadmiaru tłuszczu wewnętrznego jest miara obwodu w talii, a tym samym jest to również najlepszy wskaźnik ryzyka choroby. Dobra wiadomość jest taka, że w miarę utraty wagi, tłuszcz wewnętrzny jest łatwiej spalany niż tłuszcz podskórny.

„Tłuszcz wewnętrzny może w większym stopniu niż ogólna waga ciała przyczyniać się do przedwczesnej śmierci”

tłumaczy profesor Stephen Jacob, jeden z autorów raportu.

„Nawet niewielki nadmiar tłuszczu wewnętrznego zwiększa ryzyko poważnej choroby, jednakże umiarkowana utrata wagi pacjenta znacząco je obniża.”

Praktykujący farmaceuta i wykładowca na Uniwersytecie Queen’s (Queen’s University)
w Belfaście, Dr. Terry Maguire komentuje:

“Większość ludzi z nadwagą postrzega ten problem jako sprawę wyglądu ciała, a nie jako kwestię zdrowia. Muszą oni poznać i zrozumieć korzyści dla zdrowia, jak również efekty estetyczne, wynikające z utraty wagi.”

W styczniu wielu ludzi podejmuje postanowienia noworoczne dotyczące diety, jednakże większość z tych osób nie jest w stanie im sprostać. Badania wykazują, że wśród 61% osób, które podejmowały się utraty wagi, aż dwie trzecie spośród tych, które już wcześniej były na diecie, przyznało się do niepowodzeń. Profesor David Haslam, lekarz internista oraz przewodniczący Brytyjskiego Narodowego Forum Otyłości (National Obesity Forum) w raporcie tłumaczy i ostrzega: „Krótkotrwałe diety odchudzające najczęściej powodują szybką utratę wagi lecz w dłuższym czasie nie dają pożądanych efektów, ponieważ osiągniętą w ten sposób wagę ciężko jest utrzymać. Diety te czynią więcej szkód niż pożytku: nadwaga powraca częściowo odkładając sie w postaci tłuszczu wewnętrznego.”

Raport ten pokazuje, jak ważne jest zrozumienie zagrożeń związanych z tłuszczem wewnętrznym i że stają się one silnym motywatorem dla osób, które chcą stracić na wadze. Eksperci mają nadzieję, że zwiększanie wiedzy w tym zakresie pomoże ludziom wytrwać w postanowieniach noworocznych dotyczących utraty wagi.

IP: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare

Tagi: , ,

Komentarze Zamknięte