Choroby – Ostre zapalenie żołądka

Dolegliwości ze strony żołądka występują dość często i cierpi na nie co dziesiąty pacjent zasięgający porady lekarskiej. Podrażnienie żołądka określa się mianem zapalenia. Przez lekarzy to pojęcie jest używane w przypadku ostrego zapalenia błony śluzowej żołądka wywołanego głównie zatruciem pokarmowym.

Przyczyny wywołujące zapalenia błony śluzowej żołądka są na ogół znane i zaliczamy do nich:

  • leki o działaniu drażniącym błonę śluzową żołądka (środki przeciwbólowe, przeciwreumatyczne, przedawkowanie leków nasercowych, glikokortykoidy, leki przeciwnowotworowe)
  • nadużywanie alkoholu
  • zepsute produkty spożywcze skażone laseczkami jadu kiełbasianego
  • oparzenia kwasami lub ługami
  • zakażenia wirusowe
  • trujące grzyby

Objawy różnią się w zależności od przyczyny wywołującej chorobę. Może nagle wystąpić silny ból w okolicy żołądka, któremu towarzyszy ogólne osłabienie, ból głowy, uczucie pełności, nudności prowadzące do wymiotów, niekiedy może pojawić się nieprzyjemny zapach z ust, obłożony język i gorączka. Wszystkie opisane dolegliwości zwykle w ciągu kilku dni ustępują samoistnie.

W konsekwencji przebycia ostrego zapalenia żołądka może dojść do uszkodzenia błony śluzowej żołądka i krwawienia. Wówczas występują wymioty treścią o wyglądzie fusów od kawy lub krwiste wydalanie stolca zabarwionego na czerwono. W takim wypadku należy natychmiast zgłosić się do lekarza! Zepsute lub trujące grzyby wywołują najczęściej przemijającą biegunkę, niekiedy o dużym nasileniu. Szczególnie uważać trzeba na niektóre trujące grzyby takie jak muchomor plamisty, który wywołuje zaburzenia w układzie nerwowym oraz zakłócenia pracy serca i oddychania. Muchomor sromotnikowy barwy zielonej lub białej powoduje śmierć poprzez uszkodzenie wątroby. Śmiertelne zatrucia wywołuje również grzyb o nazwie krowiak podwinięty. Również nie leczone zatrucie jadem kiełbasianym doprowadza do zgonu w ciągu tygodnia.

Aby zapobiegać zatruciom i zapaleniu żołądka trzeba unikać nadmiernych ilości alkoholu i leków o działaniu uszkadzającym żołądek. Wyrzucać zepsute produkty spożywcze. Nigdy nie zostawiać w zasięgu dzieci silnych środków i płynów do czyszczenia Zebrane grzyby należ dokładnie obejrzeć i dać do sprawdzenia osobie obeznanej. Ważne jest aby zebrane świeżo grzyby po właściwym przygotowaniu spożyć w przeciągu trzydziestu godzin.

Ostre dolegliwości żołądkowe ustępują najczęściej samoistnie po jednym lub dwóch dniach leżenia w łóżku. Można sobie pomóc pijąc herbatę albo napar z mięty lub rumianku. W przypadku wystąpienia krwawienia lekarz musi ustalić jego przyczynę przy pomocy badania endoskopowego.

Tagi: , , , ,

2 Komentarze
Dodaj komentarz »

  1. […] z opuncji figowej z najnowszej generacji błonnikami. NutriSlim – odchudza, oczyszcza i usprawnia trawienie. Wspomaga regulację metabolizmu, zmniejsza odkładanie się tkanki tłuszczowej, ułatwia […]

  2. […] Biegunkę u dziecka możemy stwierdzić gdy maluch oddaje trzy lub więcej obfitych, wodnistych stolców w ciągu 24 godzin, lub gdy w stolcu pojawi się krew, śluz lub ropa. Biegunki u dzieci są bardzo groźne, gdyż mogą one w krótkim czasie doprowadzić do odwodnienia młodego organizmu. Tracąc duże ilości wody i elektrolitów, dziecko staje się osłabione i apatyczne. Długotrwałe odwodnienie może nawet być groźne dla życia, dlatego też w przypadku przewlekłej biegunki, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. […]